Bitcoin ve Altcoinler Fırtınayı Atlattı: İşte Beklenenler ve En Çok Yükselenler!

Kripto para piyasası, artan İsrail-İran çatışmasının tetiklediği çalkantılı bir hafta sonunun ardından bugün 15 Nisan’da hoş bir yükselişe tanık oldu. Önde gelen kripto varlık Bitcoin (BTC), kritik 65.000 dolar sınırını aşarak toparlanmaya öncülük etti. Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Solana (SOL) ve XRP gibi diğer önde gelen altcoinler de ralliye katılarak önemli kazanımlar elde etti.

Bitcoin fırtınayı atlattı

Hafta sonu 61.500 dolara kadar düşen Bitcoin, direnç gösterdi ve toparlandı. Yazının yazıldığı sırada %1,40’lık bir artışı yansıtan 65.327,78 dolardan işlem görüyor. Olumlu harekete rağmen işlem hacmi son 24 saatte %27,48 oranında düşerek 42,14 milyar dolara geriledi. Ancak Bitcoin’in piyasa değeri 1,28 trilyon dolarda güçlü kalıyor. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH), Bitcoin’in olumlu eğilimini yansıtıyordu.

ETH %2,85 artışla 3.160,39 dolara ulaştı ve piyasa değeri 379,45 milyar dolar oldu. Ancak Bitcoin’e benzer şekilde işlem hacmi son 24 saatte %32,77’lik bir düşüşe sahne oldu. Diğer önemli kazançlar arasında %6,76 artışla 152,10 dolara yükselen Solana (SOL) ve %2,49 artışla 0,5642 dolara yükselen XRP yer alıyor. Cardano (ADA) ve Binance Coin (BNB) de mütevazı artışlar sergiledi. Düzensiz fiyat hareketleriyle bilinen meme coinler bile piyasadaki toparlanmadan yarar sağladı. Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) sırasıyla %2,37 ve %1,42 arttı.

ONDO, NEO düşüş eğilimine meydan okudu

Piyasa değeri ile ilk 100 içerisinde en çok yükselen coinler, aşağıdaki görselde yer alıyor. Öncelikle NEO dikkat çekiyor, zira %35 oranında değer elde etti. Ayrıca Ethereum ekosistem tokeni olan Ondo (ONDO), trende meydan okudu ve bugün en çok kazananlardan biri olarak ortaya çıktı. Yüzde 22’nin üzerinde etkileyici bir yükselişe tanık oldu. Ardından fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,9767 dolara yükseldi. Ancak işlem hacmi %22,31 oranında düştü.

Willy Woo’dan piyasa yorumu geldi

Tanınmış Bitcoin analisti Willy Woo, mevcut piyasa koşullarına ışık tuttu. Kritik bir destek seviyesini 58,9 bin dolar olarak belirledi. Bu seviyenin kırılmasının ayı piyasasına doğru bir değişime işaret edeceğini vurguladı. Ancak Woo, son satışların muhtemelen zirveye ulaştığına ve potansiyel bir yükselişin yolunu açtığına inanmakta. Yatırımcı duyarlılığını ölçmek için piyasa emirlerini ölçen Kümülatif Değer Deltası (CVD) göstergesini kullanıyor.

 Woo bir yükseliş aşaması beklerken bunun gerçekleşmesinin birkaç hafta sürebileceği konusunda uyarıyor. Bu hafta gerçekleşmesi planlanan Bitcoin halving etkinliği de volatiliteyi artıracak başka bir faktör. Hakim belirsizliğe rağmen Woo, makro ölçekte iki potansiyel yukarı yönlü seviyenin altını çiziyor. Yani analist, bir dereceye kadar iyimserliğe işaret ediyor. Özellikle Woo, son destek testi sırasında kendi satın alma faaliyetini açıkladı ve bu, Bitcoin’in uzun vadeli beklentilerine olan güvenini yansıtıyor.

Sonuç olarak kripto para piyasası son zamanlardaki jeopolitik gerginliklerden toparlanma sürecinde. Kısa vadeli volatilite bir olasılık olmaya devam etse de Woo gibi analistler temellerin sağlam kaldığına inanıyor. Yaklaşan halving etkinliği ve daha geniş ekonomik ortam muhtemelen önümüzdeki haftalarda piyasa hareketlerini etkilemeye devam edecek. Kriptokoin.com olarak her zaman aktardğımız gibi, yatırımcıların herhangi bir yatırım kararı vermeden önce dikkatli olmaları ve kapsamlı araştırma yapmaları tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir