Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri Açıklandı

Bu yılki Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Ödül bu yıl İsrail’in katliamına direnen Filistin halkına ve Çorlu Katliamı’nda ölenlerin ailelerine verilecek.

Artı Gerçek’ten Özge Zaim’in haberine göre, Gezi Direnişi’nde Eskişehir’de polis ve esnaf tarafından dövüldükten sonra vefat eden 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz adını verilen yaşam ödülleri açıklandı.

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri Düzenleme Kurulu adına açıklama yapan DİSK Eskişehir Temsilcisi Zeynep Kaya, “Ali İsmail Korkmaz ve Gezi İsyanında katledilenleri unutturmamak ve yaşatmak bu toplumu umutsuzluğa sürükleyenlere karşı umudu güçlendirmek, ülkeyi karanlığa teslim etmek isteyenlere karşı aydınlığın savunucusu olmak, insanlarımızı yoksullaştıran zihniyete karşı durmak, savaş politikalarını sürdürenlere karşı barışın savunucusu olmaktır. Gezi Direnişi demokrasi ve özgürlük mücadelesinde tarihsel bir öneme sahiptir” dedi.

KATLİAMA UĞRAYAN FİLİSTİN HALKINA ÖDÜL

Ödüllerden birinin İsrail tarafından 7 Ekim’den bu yana katliama uğratılan Filistin halkına verileceğini açıklayan Kaya, “İsrail devleti tarafından başlatılan katliamda bugüne kadar 40 binden fazla insan öldü. İsrail ordusu tarafından bu katliamda hastanelerin, sağlık kuruluşlarının sağlık emekçilerinin, hasta ve yaralılarla birlikte doğrudan hedef haline getirildiğini hepimiz biliyoruz. Katliamda tek direnen var o da Filistin halkı. 2024 yılı Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödüllerinden birini bu büyük direnişe imza atan Filistin halkına veriyoruz. Buradan bir kez daha savaş politikalarına hayır, yaşasın halkların kardeşliği diyoruz” diye konuştu.

ÇORLU TREN KATLİAMI DİRENİŞÇİLERİNE ÖDÜL

8 Temmuz 2018’de Çorlu’da meydana gelen tren katliamında 7’si çocuk 25 kişinin öldüğünü hatırlatan Kaya, “Bu katliama yönelik aklımızda kalanlar ülkemizde yaşama verilen değerin ne kadar ucuz olduğu, böyle bir katliamın sorumlularının ortaya çıkarılmasında bile devletin ve sorumluların görevlerini yerine getirmediği gerçeğidir. Çorlu Tren Katliamı’nda tüm baskılara ve şiddete rağmen katliamda yakınlarını yitiren aileler ve özellikle kadınlar hiç susmadılar. Tüm baskılara, yargılanmalara rağmen büyük bir direniş gösterdiler. 2024 yılı Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödüllerinden birini de bu büyük direnişe ve direnişin sahiplerine veriyoruz” dedi.

ÖDÜL TÖRENİ 2 HAZİRAN’DA DÜZENLENECEK

Ali İsmail Korkmaz, Gezi Direnişi’nde saldırıya uğradığı Yunus Emre Caddesi Sanayi Sokak’ta 2 Haziran saat 16.00’da anılacak. Saat 18.00’de ise Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’ni sahiplerine verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir